כאשר מבצעים ניסויים במעבדה, או כאשר מתעסקים עם חומרים ממקור ביולוגי שעלולים להיות רעילים או מזהמים, ישנה חשיבות עליונה לעבוד בסביבה סטרילית ומבודדת. הסיכון הכרוך בהתפשטות של שאריות מהחומר שאתו אנחנו עובדים עלול להיות עצום, ולכן עבודה בסביבה מוגנת היא בעלת ערך עליון. מלבד זאת, הבידוד של מושא העבודה שלנו חשוב לא פחות עבור תקינות הדגימה שעליה אנחנו עובדים. על מנת למנוע זיהום של הדגימה או פגיעה בה, עלינו להרחיק אותה מהסיבה החיצונית ומהגורמים הרבים שעלולים לפגוע בה, אפילו מעצם העובדה שאנחנו נושמים עליה.

על מנת לוודא את בטיחות העבודה עם החומרים הללו, כמו עם חומרים ממקורות שאינם ביולוגיים, וכן על מנת לוודא שהדגימות נשמרות סטריליות, הומצאו מגוון של אמצעי הגנה. החל מהכפפות המוכרות לכולנו ועד מנדפים, מטרת כולם הוא להגן עלינו מהחומר ועל החומר מפנינו. העבודה ללא אמצעי ההגנה הללו לא רק שאינה מומלצת, אלא אף עלולה להתברר כמסוכנת ביותר.

ליצור סביבת עבודה מבודדת

מנדף ביולוגי הוא בעצם מתקן המאפשר יצירה של סביבה מבודדת עד כמה שאפשר, אך כזו שעדיין מאפשרת עבודה על הדגימה. הרי פעמים רבות עולה הצורך במעבדה לבצע מניפולציות או בדיקות שונות על דגימות ביולוגיות, אך חשוב לעשות זאת בלי לפגוע בבידוד שלהן. המנדף הביולוגי מאפשר בדיוק את זה. קירות הזכוכית, מערכות הסינון וההתראה, כל אלו נועדו על מנת לבודד את הדגימה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.

מנדף הוא למעשה מעין קוביית זכוכית, המצוידת בחלון נפתח ובמערכת סינון אוויר. קירות הזכוכית ומערכת סינון האוויר מונעים עד כמה שאפשר כניסה של חומרים שלא אמורים להגיע לדגימה, אך יחד עם זאת מאפשרים התבוננות בה. החלון הנפתח מאפשר הכנסה של הדגימה וכן ביצוע מניפולציות על ידי עובד המעבדה מבלי לפתוח את ה"אקווריום" מעבר למינימום הנדרש.

ההיצע והבחירה

ישנו מגוון של מנדפים בשוק, כאשר למרבה הצער רבות מהמעבדות מאובזרות במנדפים ישנים ומסורבלים בעוד שאלו החדשים הם בעלי פונקציות חדישות רבות. הפונקציות הללו חשובות הן על מנת לשפר את בטיחות המנדף והן על מנת לאפשר תפעול נוח וקל יותר שלו. המשווקים המתמחים יכולים לספק מנדפים בעלי מערכות התראה מתקדמות, תאורה חזקה ועמידה, מסננים מהשורה הראשונה וכן מערכות בקרה פשוטות המתריעות בכל פעם שעולה הצורך.

כמובן, שכאשר מתעתדים לקנות פריט חיוני כמו מנדף, חשוב מאוד לקנות אותו הן מחברה המתמחה בציוד למעבדות והן מכזו שהיא בעלת ניסיון מוכח של התקנת מנדפים ושל תחזוקה שלהם. אתם חייבים לקנות אחד כזה שלא רק שיעבוד כמו שצריך אלא שיהיה בעל כל התקנים הנדרשים מבחינה בטיחותית. אחד כזה שישמש אתכם לשנים רבות קדימה בלי שתצטרכו לחשוש שאולי האיכות שלו תדרדר עם השנים.