כל מי שעובד במעבדה יודע שהערך העליון בכל הנוגע לעבודה במעבדה היא הסטריליות. החובה בבידוד בין חומרי המעבדה השונים, בעבודה בנפרד על כל חומר, במניעה של כניסה של חומרים לא רצויים לדגימות ועוד, הן נשמת אפה של עבודת המעבדה. הכלל הזה נכון לכל מעבדה באשר היא, ואין זה משנה אם מדובר במעבדה תעשייתית או מחקרית, כזו הבודקת מוצרי מזון או כזו המייצרת חומצות לניקוי. כולן צריכות לשמור על בידוד ועל הפרדה בין החומרים השונים שאיתן הן עובדים, ובמקרים רבים חשוב אף יותר לוודא את ההפרדה בין החומר לעובד שמתעסק אתו.

כאשר עובד מתעסק עם דגימות, בעיקר כאשר מדובר על דגימות מסוכנות כמו חומרים כימיים נדיפים, אין דרך להפריז בחשיבות הבידוד של העבודה שלו. כמובן שעל מנת לעבוד עם החומרים יש צורך לפתוח את מכל האחסון שלהם, אך גם את זה יש צורך לעשות בסביבה מאובטחת עד כמה שאפשר. בדיוק בשביל זה מיוצרים מנדפים למעבדות, כמו מנדף ביולוגי. הם מאפשרים בו זמנית הן לעבוד על הדגימה והן להרחיק אותה ואת האדים הנפלטים ממנה מהעובד ומסביבת העבודה.

חלל ייעודי

המנדפים הללו הם בעצם מעין אקווריומים עשויים זכוכית, בעלי מסנני אוויר ועם חלון נפתח. מסנני האוויר מוודאים שכל האדים הנפלטים מהדגימה לא ימצאו את דרכם לדרכי הנשימה של העובד. הם עומדים בתקני הבטיחות המחמירים ביותר ומותאמים במיוחד לסוגי החומרים שאיתם עובדים במנדף. גם קירות הזכוכית מונעים הן בריחה של האדים החוצה מהמנדף והן כניסה של חומרים מהאוויר או מהבל פיו של העובד למנדף. בצורה כזו הם מונעים זיהום של הדגימה וקבלת תוצאות שגויות או קלקול של החומר.

כמובן שהתכונות הנדרשות מהמנדף משתנות בהתאם לחומר שאתו העובד מתעסק, ולכן קיימים בשוק מנדפים שונים למטרות שונות. מנדף כימי יתאים לעבודה עם חומרים כימיים שונים ואילו מנדף ביולוגי יתאים לעבודה עם דגימות ביולוגיות. שימוש במנדף לא מתאים עבור החומר שאתו אתם עובדים יכול להיות מסוכן מאוד.

רמות הסינון

מלבד החלוקה לפי מקור החומרים שאיתם עובדים, ישנה חשיבות לאופי החומרים. מנדף למינרי הוא מנדף שבו האוויר מסונן ומוחזר לחלל המנדף ומשם יוצא החוצה דרך החלון הפתוח. היות והאוויר יוצא החוצה חזרה לחלל המעבדה, רמת הסינון של המנדף משפיעה גם היא על סוג החומרים שאיתם עובדים. מנדף למינרי מסוים לא יוכל לשמש עבור חומרים רעילים, בעוד שאחר כן יוכל. הכל לפי רמת הסינון. מנדפים אחרים, לעומת זאת, שבהם עובדים עם חומרים מסוכנים במיוחד, מוציאים את האוויר אל מחוץ לבניין אל האוויר הפתוח על מנת למנוע כל חשש לסכנה לצוות עובדי המעבדה.

על מנת לוודא שאתם מקבלים את המענה הנכון לצרכים שלכם, צרו קשר עם חברה המתמחה במכירה, התקנה ותחזוקה של מנדפים מכל הסוגים.