מהם מנדפים למעבדות?

מנדפים למעבדות אלו הם מכשירים, המזכירים מעין אקווריום המחולק למערכת סינון שלמה שבאמצעותה ניתן לעבוד עם חומרי גלם רעילים שונים, לקחת דגימות, לבצע ניסויים, לערבב ולחבר בין חומרי גלם שונים ועוד. חומרים מסוכנים אלה פולטים רעלים שאסור שיגיעו לכלי הנשימה של העובדים ולעתים מדובר בחומרי גלם שאסור גם לבוא עמם במגע פיזי ישיר ולכן עושים שימוש בכפפות אטומות מיוחדות במקרים הללו. המנדפים מגיעים בגדלים שונים, סוגים שונים ומסננים שונים המתאימים לרמות סיכון שונות. כל מעבדה יכולה אם כן לבחור את המנדפים המתאימים לה ביותר בהתאם לסוג העבודה במקום וחומרי הגלם האפשריים לעבוד עמם.

מנדפים למעבדות – עד כמה זה באמת חשוב?

במפעלים רבים יש מעבדות המיועדות לעבודה בסביבה סטרילית ומבודדת על מנת לאפשר עבודה עם חומרי גלם מיוחדים. יש גם מעבדות במכוני מחקר שונים, אוניברסיטאות ומתחמים רבים אחרים. כל אלה זקוקים למנדפים על מנת לאפשר עבודה בסביבה סטרילית ובטוחה לעובדים, כמו גם לעשות שימוש במנדפים הללו על מנת לעבוד עם חומרי גלם רעילים או כאלה הפולטים גזים או מזהמים שונים. לעתים יש הצורך להישמר מפני זיהום באוויר שלא יגע או יגיע אל חומר הגלם ויזהם אותו ולעתים חומר הגלם הוא זה שפולט רעילים ואיננו רוצים שאלה יגיעו אל דרכי הנשימה של העובדים. לצורך כך עושים שימוש במנדפים.

אותם מנדפים למעבדות בנויים בצורה כזו של 4 דלתות מזכוכית, בצורה מלבנית של מעין אקווריום, המאפשרת עבודה בתוך שטח המנדף עם חומרי גלם שונים שמחוץ למנדף עשויים להסב נזק חמור מאוד. מלבד כפפות ומסיכה המגנים על העובדים ולעתים אף חליפות שלימות, הרי שגם שימוש במנדף כולל מסננים המותקנים עליו המסייעים לטיהור וסינון של האוויר והגזים הנפלטים מהמנדף. גזים אלה עשויים להיות רעילים ומסוכנים ואסור לעובדים לנשום אותם ולכן האוויר מתוך המנדף נשאב לתוך המסננים ונפלט חזרה לאוויר החדר לאחר שסוננו הרעלנים. יש מנדפים המסננים את האוויר ישירות לאוויר הפתוח מחוץ למפעל ולא מחזירים את האוויר אל תוך החדר.

סוגים שונים של מנדפים לצרכים שונים

בכל הנוגע למנדפים למעבדות יש סוגים שונים של מנדפים. לכל אחד מהם שימוש שונה לצרכים שונים: מנדפים ביולוגיים, מנדפים כימיים, מנדפים ניידים, מנדפים נייחים ועוד. מלבד הגודל של המנדפים הם נבדלים זה מזה בסוג חומרי הגלם האפשריים לעבודה עמם. כמו כן לסוגי המסננים שלהם ולרמות הרעילות והמסוכנות של חומרי הגלם שניתן לעבוד באותם מנדפים. יש מנדפים כפולים למשל המאפשרים עבודה משני הצדדים ויש מנדפים המאפשרים עבודה לאדם אחד בו זמנית. כמו כן כדאי לדעת שיש מנדפים המסננים את האוויר מתוך המנדף חזרה אל תוך החדר ויש מנדפים המעבירים את האוויר המסונן החוצה אל האוויר הפתוח שמחוץ למפעל. בכל מעבדה עושים שימוש בחומרי גלם שונים בעלי רמות סיכון ורמות רעילות שונה, לכן השימוש במנדפים השונים יתאים בדרך כלל לסוג המעבדה ולתקנים הנדרשים, אחרת המעבדה מסכנת את עובדיה. יש כמובן בדיקות תקופתיות המבוצעות במנדפים על מנת לספק להם את ההיתר הנדרש או אם יש הצורך לתקן/להחליף אותם.

מנדף נייד או קבוע?

כדאי לדעת שיש מנדפים ניידים ומנדפים קבועים. המנדפים הניידים יוכלו לנוע בקלות בחלל החדר או במעבר בין חדרי המעבדה השונים. מנדף קבוע יהיה כשמו – קבוע לאותו מקום בו הוא הותקן וכדי להזיזו למקום אחר יהיה צורך בהסרה והתקנה מקצועיים. מנדף קבוע יהיה בדרך כלל מסיבי יותר מהמנדף הנייד אולם שניהם בעלות דרגות איכות הקשורה בסוג המנדף.

רמות סינון – משהו קריטי להתחשב בו

חומרי גלם שונים פולטים חומרים שונים, רעילים יותר או רעילים פחות. חלק מחומרי הגלם מסוכנים לנשימה יותר מאחרים. כמו כן מסננים מסוימים עשויים לעשות את העבודה עם חומרי גלם וגזים מסוימים בעוד שחומרים רעילים יותר עשויים לדרוש רמת סינון מתקדמת יותר ולכן יש מנדפים למעבדות עם רמות סינון גבוהות יותר.

מתעניינים במנדף כימי או ביולוגי? לא בטוחים מה נכון בשבילכם? אנחנו כאן כדי לעזור. פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.