מנדף כימי

מנדף כימי הוא מתקן חובה בכל מעבדה כימית, שמטרתו העיקרית הינה לספק סביבת עבודה בטוחה עם חומרים נדיפים או בעת יצירה של תגובות כימיות שתוצריהן גזים רעילים או חומרים נפיצים ודליקים. בדומה לקולט אדים ביתי שמותקן מעל הכיריים – כך פעולתו של המנדף היא לשאוב את האדים של החומרים הכימיים ממשטח העבודה ובכך להגן על בריאותו של העובד. למנדף הכימי מטרות נוספות וחשובות לא פחות – שמירה על ציוד המעבדה מפני חומרים מזיקים, והבטחת תקינותו של התהליך הכימי, שאמור להתקיים ללא ערבוב של חומרים מהסביבה העלולים להשפיע על תוצאת הניסוי הכימי עצמו.
מבנה המנדף וטכניקת השימוש
זהו למעשה תא עבודה סגור עם חלון שקוף שניתן לפתיחה או סגירה, הפונה לכיוון המשתמש. בחלקו העליון של המנדף נמצא שואב הגזים. המשתמש מציב את כלי העבודה והחומרים בתוך המנדף ומבצע את התהליך כאשר הוא עומד ליד המנדף, בצמוד לחלון,  ומכניס את ידיו בלבד לתוך המנדף, כך שהגזים המתנדפים עולים לשואב ואינם מגיעים לפניו של העובד.
סוגי מנדפים
בהתייחסות למכניקת הפעולה של המנדף הכימי – ישנם שני סוגי מנדפים, הנבדלים בצורת הסילוק של הגזים: סוג אחד כולל צינור סילוק שמנתב את הגזים החוצה, אל מחוץ למבנה המעבדה ולאויר הפתוח. הסוג השני כולל יחידת נטרול הלוכדת את החומרים, מעבירה אותם נטרול כימי ופולטת אויר נקי אל תוך חלל המעבדה.
בהתייחסות למבנה הפיזי של המנדף הכימי – ישנם סוגים רבים של מנדפים הנבדלים בגודלם, בהיותם ניידים או נייחים, בחומרים מהם המנדף בנוי, בכמות האנשים שיכולים לעשות שימוש בו זמנית במנדף, ישנם מנדפים שלהם חלונות עבודה משני הצדדים, וגם מנדפים שכל דפנותיהם שקופות על מנת לאפשר תצפית מהצד בעת השימוש.
בטיחות ותקנים
קיים תקן 1839 של מכון התקנים הישראלי, שכל מעבדה שבה מנדף כימי חייבת לקבל את אישורו, זהו תקן בטיחות העבודה עם המנדף, כאשר יש לוודא אחת לתקופה (חצי שנתית או שנתית, בהתאם לסוג המנדף) שהמנדף אכן עומד בתקן ולהזמין בודק מוסמך שמפיק אישור עמידה בתקן. הבודק מוודא שפעולת המנדף תקינה, שהמנדף מותאם לתנאי המעבדה ושהשימוש בו נעשה בהתאם לנהלים. כמו כן, נדרשת תחזוקה שוטפת ומונעת למנדפים, הכוללת החלפה של פילטרים וניקוי על פי הוראות היצרן. פעולות התחזוקה נעשות על ידי החברות המשווקות של המוצר ונותנות השירות.
בהעדר מנדף תקין, כל עובדי המעבדה חשופים לגזים רעילים ובריאותם עלולה להיות מושפעת מכך באופן ישיר ומיידי (כאבי ראש, סחרחורות, הקאות, כוויות וכד') וגם באופן מצטבר ולאורך זמן (מחלות כרוניות של דרכי הנשימה, העיכול, סרטן וכד'). אין לבצע תגובות כימיות או לעבוד עם חומרים מסוכנים ונדיפים שלא בתוך מנדף כימי ולפי כל כללי הבטיחות והעבודה הנדרשים.