העובדים במעבדה חשופים באופן יומיומי וכמעט לאורך כל שעות העבודה למגוון רחב של חומרים ביולוגיים רעילים, המגיעים ממקורות שונים (רקמות גוף, דם או נוזלי גוף אחרים, תרביות למיניהן ועוד) או לחומרים כימיים מכל מיני סוגים. לאותם חומרים פוטנציאל רב מאד לפגוע בבריאות העובדים ונדרשת רמה גבוהה של זהירות על מנת למנוע את אותה סכנה לא רצויה. מסיבה זו ישנם תקני בטיחות מחמירים במיוחד, המצריכים את העובדים במקום לפעול על פיהם ולהקפיד הקפדה יתרה על השימוש בציוד ובכל האלמנטים השונים שבמעבדה.

הסיכונים שאליהם נחשפים העובדים

הסיכונים שאליהם נחשפים עובדי המעבדה יכולים להגיע ממקורות ביולוגיים, כימיים וגם ממקורות פיזיקליים שונים. הסיכונים הכימיים יכולים להגיע מחשיפה לחומרים מסרטנים, חשיפה לרעלים, לחומרים מגרים למיניהם, לחומרים המזיקים לעור, לעיניים ולריאות ועוד. הסיכונים הביולוגיים יכולים להגיע כתוצאה מחשיפה לרקמות גוף של בני אדם או של בעלי חיים, חשיפה לחיידקים, פטריות ונגיפים שונים ואילו הסיכונים הפיזיקליים יכולים להגיע כתוצאה מחשיפה לקרינות מייננות, לקרינות שאינן מייננות וגם למפגעי רעש בעוצמות גבוהות.

כל חשיפה שכזו, ולא משנה לאיזה חומר, עשויה לגרום לפגיעות חמורות, חיצוניות או פנימיות ולמחלות קשות. עובדי המעבדה נעזרים בכל אמצעי העזר השונים כדי להגן על גופם בזמן העבודה וכן בציוד מתקדם העוזר למנוע את חדרתם של החומרים המסוכנים לחלל האוויר במקרים מסוימים. זה יכול להיות ציוד מגן אישי כמו חולצת בעלות שרוולים ארוכים, חלוקים וגם סינרים, כפפות בטיחות ומשקפי מגן ואלה יכולים להיות אמצעים אחרים, הנמצאים בתוך המעבדה עצמה כמו אמצעים המגנים מפני אש ושריפה, אמצעי המגנים מפני התחשמלות וכן אמצעים כמו מנדפים העוזרים ביצירת סביבה סטרילית ובסינון האוויר.

ליצור סביבת עבודה נכונה

בכל מעבדה כיום אפשר למצוא ריהוט מעבדה ייחודי, המותאם נקודתית לצרכי העובדים ולאופי העבודה. זה יכול להיות שולחן מעבדה מדגמים שונים וכל ריהוט אחר המשרת את העובדים במקום במהלך יום העבודה. לצדם של הרהיטים ישנם גם מנדפים שהם אלה המסננים את החומרים הרעילים (כימיים או ביולוגיים) ובכך יוצרים סביבת עבודה סטרילית, האידיאלית עבורם. אלה יכולים להיות מנדפים קבועים במקומם או מנדפים ניידים, שניתן להזיז ממקום למקום. כך או כך, הם מאפשרים את סינון הרעל ומתאימים לאפשרות של חשיפה לחומרים רבים.

ריהוט למעבדות ניתן למצוא כיום דרך חברות המתמחות בתחום. חברות אלו מכירות לעומק את צרכיהן של המעבדות השונות ובהתאם יוצרות עבורן את הפתרונות המדויקים. הן מייצרות או משווקות ריהוט מעבדה מאיכות גבוהה העומד בכל התקנים הנדרשים ועומד בסטנדרטים גבוהים. ריהוט זה, כמו גם הציוד המוצע למעבדות, לרבות סוגי המנדפים השונים, הוא הכרחי לעובדים עם מגוון רחב של חומרים רעילים מסוכנים והוא זה המסוגל, ברגע האמת, למנוע תאונות קשות ונזקים בריאותיים חמורים. הריהוט מתבסס על אופי העבודה המקומי והחומרים הכימיים והביולוגיים שאיתם באים במגע העובדים.